Filli Boya Meselesi: Farkındalık mı, Prim mi?

Geçtiğimiz hafta, 8 Mart’ın gelişiyle markalar farkındalık yaratacak içerik üretme telaşına girdiler. Başarılı olanlar olduğu gibi, lince uğrayacak kadar tepki toplayan yanlış işler de çıktı ortaya. Ama bir tanesi çok konuşuldu. Filli Boya’nın “Anca Beraber” reklamı.

Reklam anaakım televizyon kanallarında prime time’da aynı anda gösterildi, bu esnada sosyal medyada da ciddi oranda konuşuldu. Başlarda ortak kanı herkesin çok beğendiği, çok duygulandığı yönündeydi ama bir süre sonra sorgulanmaya başlandı, filli boya farkındalık mı yaratmak istiyordu yoksa prim mi yapıyordu?

Düşen ilk “sorgulayıcı” içerik, işin medya planlama bütçesinin kabaca hesaplanılarak bu bütçeyle reklam yayınlamak yerine yapılabilecek somut yardımlardı. Ardından reklamda kültürel çeşitlilik vurgusu yapılırken neden kürt kadınına yer verilmediğini soranlar oldu. Peki işin aslı neydi?

Öncelikle kadın istihdamı konusunda elini taşın altına koyabilecek akla gelen onca büyük şirket varken, kadın boyacılar yetiştirerek ciddi bir istihdam yaratan ve hazırladığı reklamda gayet yerinde mesajlar veren marka için primci demek hakkını yemek olur. Bakınız: https://www.filliboya.com/fillikadinustalar/

maxresdefault.jpg

Evet, kadınlar günü için hazırladığı reklamı tüm televizyon kanallarında özel bir tarihte, ana akım kanallarda ve prime time’da gösterime sokmak, medya planlama işini az çok bilenlerin tahmin edeceği gibi 2 milyon tl’ye yakın bir bütçe… Bu 2 milyon tl ile kaç kız çocuğunun okutulabileceğini, kaç okul yaptırılabileceğini, kaç kız öğrenciye burs verilebileceğini, kaç kadına girişim bütçesi ayrılabileceğini, kaç şiddet mağduru kadın için sığınma evi yaptırılabileceğini hesaplayabiliriz. Ancak bu saydıklarımla PR değil, sosyal sorumluluk yapmış olurlardı. Ve bu bütçeyi uygulamaya harcayınca, bunu duyurmak için medya planlama bütçesi kalmayacağından şu an gördüğümüz etkileşimi hayal bile edemezlerdi.

ad-vs-pr-500p.jpg

Filli boya, sosyal sorumluluk kampanyası yapıp kısa sürede unutulmak yerine, bütçeyi sonuna kadar kullanıp etkileşim almayı seçti. Bu etkileşim ile de imajına ve itibarına güçlü katkı yaptı.

Çünkü markalar insan değildir, karşılıksız iyilik yapmazlar. Markalar kar amacı güderler ve gütmek zorundadırlar. Yani Filli Boya “iyilik” olsun diye sosyal sorumluluk projesi yapmaz. 2 milyon TL bütçeyi “yardıma” değil, etkileşime ayırır. Çünkü imajını böyle oluşturur. Kurumsal reklam tam da bunun için yapılan bir halkla ilişkiler çalışmasıdır. Pazarlama amaçlı reklamdan farklıdır. Ürün, fiyat, kampanya, satın almaya teşvik yoktur. Onun yerine olan şey imaj, prestij ve en çok duygulara hitap etmedir. Marka, kurumsal reklam ile ürün satmaz, direkt duygulara hitap eder ve hedef kitlesiyle kendisi arasında ortak bir anı, bağ yaratır. Hedef kitle ile sürdürdüğü bu iletişim süreçlerinin hepsinin amacı da elbette nihayetinde kar sağlamaktır.

Yani Filli Boya ne prim peşinde ne de kadın haklarının savunucusu. Filli Boya, başarılı bir kurumsal reklam ile hedeflediği kitlenin duygularına hitap etti, günümüz dünyasının veri bombardımanı arasında başarılması çok zor olan bir etkileşim yakaladı, alıcının zihninde güçlü yer etti.

is-a-public-relations-degree-right-for-me.jpg

Kar amacı güden bir kurumun bir sosyal sorumluluk projesini hayrına yapmasını beklemek ve bundan bir karşılık beklememesi gerektiğini düşünmek Polyanna’ca bir beklenti. Tüketim toplumunda var olmaya çalışan markaların halkla ilişkiler faaliyetlerinin hepsinde kar amacı var. Bunun ise bazen kısa vadede bazen uzun vadede gerçekleşmesi hedefleniyor. Filli boya da kurumsal reklam çalışmasıyla marka imajına yatırım yaparak uzun vadede hedef kitlesini genişleterek kar elde etmeyi seçti.

Filli boya eleştirenler olsa da başarılı bir çalışma yaptı. Kimine göre taraf oldu, kimine göre primci. Ancak marka bilinirliğine ve prestijine çok güçlü bir yatırım yaptığı su götürmez bir gerçek.

Filli Boya Meselesi: Farkındalık mı, Prim mi?” üzerine bir yorum

  1. Geri bildirim: Nike vs Reebok: Kadın Olmaya İki Farklı Bakış – Marketing Eater

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s