Nike vs Reebok: Kadın Olmaya İki Farklı Bakış

8 Mart Dünya Kadınlar Günü markaların etkileşim alma hedefleri doğrultusunda büyük önem taşıyor ve markaların da sosyal medyaya ayırdıkları bütçe giderek artıyor. Bunu Filli Boya’nın 8 Mart için yürüttüğü çok konuşulan #ancaberaber iletişimiyle de gördük. Hatta birçok markanın ders çıkarabileceği bir iş ortaya konuldu diyebiliriz.

En az onun kadar dikkat çeken başka bir iş daha vardı: Nike’ın Türkiye’de yayınladığı #biziboylebilin çalışması:

Yaklaşık bir buçuk dakikalık videoda verilen mesaj net: Kadınlar kendilerine belletilmiş toplumsal cinsiyet rollerine göre yaşamak zorunda değiller ve istedikleri her şeyi başarabilirler. İhtiyaçları olan tek şey cesaret ve Nike bu yolda onların yanında. Türkiye’den başarılı kadın sporcuların rol aldığı reklam Amsterdam’da Wieden+Kennedy ajanstan çıkmış. Kusursuz, doğru mesaj, doğru kanal, doğru iletişim.

Şimdi yine spor alanında faaliyet gösteren global bir markanın 8 Mart için hazırladığı içeriğine bakalım. Reebok Instagram için hazırladığı videoyu “Düşündüğünüzden daha zor değil mi?” başlığıyla paylaşmış:

Düşündüğünüzden daha zor değil mi? #8Mart #DünyaKadınlarGünü

A post shared by Reebok Türkiye (@reeboktr) on

Evet, videoda 3 sporcu erkek kadın spor büstiyerlerini giymeye çalışıyor ve zorlanıyorlar. Kadınlar günü içeriğinde kadın yok, dikkat çeken erkek vücutları ve reebok büstiyerler var. Kadın olmak, spor dünyasında kadın olmanın zorluğu sadece büstiyer giymekten ibaretmiş gibi gösterilmiş. Kadın olmanın zorluğunu topuklu ayakkabı giymeye indirgeyen zihniyetin spor markasına bürünmüş hali. Video 3 bin izleyiciye ulaşmış ve sınıfta kalan bir iş ortaya konulmuş.

Pazarlamada eski “seks satar” anlayışının yerini yavaş yavaş aktivizm, protest tavır alıyor ve gözünü açan markalar bunu yakalıyor. Aynı sektörde var olan ve hedef kitleleri çok benzeyen iki markadan bir doğru bir yanlış örnek. 4 milyonu aşan etkileşimin yanında, 3 bin etkileşim; iletişimde mesajın doğru kodlanmasının, emek ve yaratıcılıkla birleşmesiyle gelen başarıya iyi bir örnek teşkil ediyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s