Starbucks’ın 5 Bardak Tasarımı ve Marka Konumlandırması

Kaç markanın logosunu ezberinizden gözünüzün önüne getirebilirsiniz? Bu sayı çoğu insana göre değişse de muhtelemen pek çok kişinin sayacağı markalar arasında Starbucks olacaktır. Bunun sırrını, markanın konumlandırmadaki başarısıyla açıklamak mümkün.

“Konumlandırma: Markanın rakiplerinden ayırt edilebilmesi için reklam ve pazarlama yoluyla hedef tüketicinin zihninde markayla ilgili özel bir yer oluşturulması faaliyeti.”

Starbucks’ın hedef tüketicisinin zihninde özel bir yer kazanmak için kullandığı silahlardan biri limited edition, yani sınırlı sayıda bardaklar.

Yılın belli dönemlerinde Starbucks son derece sade ve akılda kalıcı olan beyaz plastik bardaklarına özel tasarımlar hazırlıyor ve bunu “sınırlı bir süre için” hizmete sunuyor. Bu mesajın başarısını bir veriyle ifade etmek gerekirse: 2015 yılında, Noel dönemi için özel hazırlanan bardaklar instagram’da 14 saniyede 1 paylaşıldı!

Starbucks’ın tüketiciyle marka arasında ortak bir anı yaratmaya ve bu anı sayesinde hedef kitlenin zihninde yer etmeye yönelik yaptığı tasarımlara 5 örnek:

1)Bu bahar için hazırlanan -son derece minimal- renkli bardaklar:

1.png

Marka kendine o kadar güveniyor ki, logosunu bardağın üzerine bastırmasa bile tanınacağını biliyor. Öyle ki, bu yıl ilk kez ABD ve Kanada’da logosuz bir tasarımla tüketiciye ulaşacak.

2) Sonbahara özel yaprak desenli bardaklar:

2.JPG

Starbucks, sonbahar için “sınırlı sayıda” stratejisine yönelik olarak sadece bardak tasarımı yapmıyor, mevsime özel tarçınlı ve balkabaklı içecekleri yine sınırlı bir süre için satışa çıkarıyor.

3) Sevgililer günü tasarımlı bardaklar:

3.jpg

Yine oldukça minimal oluşuyla dikkat çeken sevgililer günü tasarımı yılın sadece bir günü tüketiciye ulaşıyor ve sosyal medyada büyük etki yaratıyor.

4) Klasikleşen Noel tasarımlı bardaklar:

4.JPG

Birçok tüketiciye göre Starbucks’ın bu tasarımları, yeni yılın gelişini müjdeliyor. Hatta, internette noel tasarımlı bu bardakların çıkmasına kalan zamanı hesaplayan siteler mevcut.

5) Tartışma yaratan düz kırmızı bardaklar:

5.png

Marka 2015 yılında klasik Noel desenleri yerine “Bu yıl bardaklarımızın sade tasarımıyla hepimizin hikayelerini kucaklayan bir tatil havası yaratmak istedik.” açıklamasıyla birlikte düz kırmızı bardakları hizmete sundu. Ancak sosyal medyada, Noel ruhuna aykırı davrandığı ve gereksiz yere politik olarak doğrucu olduğu gibi gerekçelerle suçlanmıştı. Nitekim bardaklar tartışmaların da etkisiyle viral hale gelerek, binlerce kullanıcı tarafından sosyal medyada paylaşıldı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s