Whatsapp’tan Pazarlama Olur Mu?

 

Kurulduğundan beri reklamsız hizmet vermesiyle öne çıkan WhatsApp, 2014 yılında Facebook tarafından satın alınınca 1 milyar aktif WhatsApp kullanıcısının içine bir kurt düşmüştü. Eyvah, reklamlar başlıyor, KAÇIN!

tenor.gif

Nitekim Facebook’tan bunun açıklaması da peşinden geldi:

“Sizin ve işletmelerin WhatsApp’ı kullanarak iletişimde olmanızın yollarını araştıracağız.”

Bu açıklama peşinden binbir soru getirdi. Reklamlar nasıl olacak, spam etkisi olur mu, kişisel veriler kullanılacak mı, reklamları engelleme özelliği gelir mi…

Facebook bununla alakalı “Örneğin, seyahatinizle ilgili uçuş durum bilgisi alabilirsiniz, bir satın almanızla ilgili fatura alabilirsiniz veya teslimatınızla ilgili bildirim alabilirsiniz. Alabileceğiniz pazarlama mesajları ilginizi çekebilecek bazı teklifler sunabilir.” Şeklinde bir açıklamayla nispeten durumu netleştirdi.

cms-image-000053644.jpg

2016 yılında ise WhatsApp, Facebook’la daha fazla veri paylaşacağını ve markaların reklam hedeflemesi yapmasına ve kullanıcılara mesaj göndermesine izin vereceğini duyurdu. Akıllı telefonlarla olan maceramıza yepyeni bir sayfa açacak cinsten, ciddi bir hamle oldu bu.

Örneğin uçuş ya da banka işlemlerine ait bilgiler SMS yerine artık WhatsApp üzerinden gelebilecekti. Buna son demlerini yaşayan SMS için adeta ölüm fermanı denilse pek yanlış olmaz.

Peki reklamsız uygulamanın son kalesi WhatsApp şu ana dek markalar tarafından nasıl kullanıldı?

İngiltere’de hizmet veren Buyagift adlı site, online siteleri üzerinden kullanıcılarının izni dahilinde promosyon haberlerini WhatsApp üzerinden gönderdi.

Buyagift.JPG

BBC, 2014 yılında Ebola salgınına ilişkin bir çalışma yürüttü ve Batı Afrika bölgesindeki kitleleri salgın hakkında bilgilendirdiği bir WhatsApp ortamı oluşturdu. Servise üye olan kişilere günlük olarak içerik gönderdi.

Türkiye’den bir örnek verecek olursak, geçtiğimiz hafta gerçekleşen Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’da katılımcılar, verilen telefon numarasını kaydedip, günlük içerikleri WhatsApp üzerinden takip ettiler.

whatsapp_instagram_mbfwi

Akıllı telefonlarımız yanımızda olduğu sürece, bu ağa bağlıyız ve markalar bu bağı güçlü kılabilmek için her yolu denemekten vazgeçmeyecekler. Markalar, artık Facebook, Instagram, Twitter, YouTube üzerinden –neredeyse imkansıza yakın da olsa- ulaşamadığı kişilere WhatsApp üzerinden de ulaşma gücüne sahip. Kısacası iletişimi kapsayan her şeyle vedalaşıp, kendinizi dört duvara kapatmadığınız müddetçe siz bu ağda onlinesınız.

Social-Media-GIFs.gif

Marshall McLuhan’ın, “Araç, insanın uzantısıdır.” tespiti yine bir gelişme üzerine ışık tutuyor. Elimizden bir an bile olsun düşürmediğimiz akıllı telefonlar artık alışkanlıklarımızı değiştiriyor ve sürekli olarak mesajlar taşıyor. Hem alıcı, hem kaynak olduğumuz bu süreçte, bize sonsuz sayıda mesaj iletiliyor, ve mesajlar yine bizim tarafınızdan şekillenip tekrar sürece dahil oluyor ve bu döngü kesintisiz devam ediyor.

Şimdilik izin dahilinde giden WhatsApp reklamları ileride Facebook’tan gelen kullanıcı bilgileriyle şekillendiğinde kullanıcılarda spam etkisi ya da güven sorunu yaratır mı, bu reklamlar WhatsApp için ne sonuçlar doğuracak yakın zamanda göreceğiz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s