“Nusr-Et” Örneği Üzerinden İmaj ve İtibarın Farkı

Nusr-Et’in çılgın yükselişini sadece halkla ilişkiler ve pazarlama sektöründekiler değil tüm dünya olarak bazılarımız hayretler içinde bazılarımız ise gururlanarak izledik, bayrakları astık. #SaltBae hashtagi, 9gag paylaşımları, Leonardo Dicaprio’nun kulağa sürreal gelen kürdanlı pozu, Snapchat filtresi derken Nusr-Et’in 6 milyon’un üzerinde takipçi ve etkileşimle tüm dünyada fenomen oluşu hala oldukça ilgi çeken bir konu ve belli ki üzerine daha da konuşulacak.

C1z6KQwWEAAAIm-.jpg

Geçtiğimiz hafta Uçankuş’un haberine göre Nusr-Et’in tüm bu iletişim için bir PR ajansıyla 6 milyon dolar’a anlaştığı Twitter’da bolca konuşuldu. Uçankuş bu alanda ne kadar doğru bir kaynaktır ve 6 milyon $ ile Leonardo Dicaprio gibi bir ismi kürdanlı poz vermeye ikna edebilir misiniz, orası tartışmaya açık. Şahsi görüşüm Nusr-et’in elbette bir PR ajansıyla birlikte yürüdüğü ancak iletişimin organik gerçekleştiği yönünde.

58948d73f0dc1e137c8bfeef.jpg

Biz şimdi Nusr-et’in bu etkileşimi nasıl yaptığını bir kenara bırakarak ne yaptığını konuşalım ve halkla ilişkiler alanında bilinmesi gereken önemli bir farktan bahsedelim.

İmaj ve itibar farklı şeylerdir.

İmaj ve itibar sözlük anlamlarına bakıldığında farklı olduğu kolayca anlaşılacak iki kavram.

İmaj dediğimizde, aklımıza tüm iletilerin yansıması gelir. Yani bunun içinde markanın yürüttüğü iletişim sonucu oluşan hem olumlu, hem olumsuz yansımalar var.

İtibar ise, bireylerin zaman içerisinde oluşan algılarına dayanır ve içerisinde olumsuz bir etkiden söz edilemez. Keza, markalar uzun yıllar itibar oluşturmak için çabalar ancak bunu tek bir olumsuz çizikle kaybedebilirler.

Kurumun nasıl göründüğü ve neler yaptığı imajını oluştururken, imajlar zaman içerisinde itibarı yaratır. – Joe Marconi

İmaj itibarın yönünü belirler. İtibar oluşturmak için ise bütün ögeleriyle kurum kimliği, isimler, kurumsal göstergeler ve kurum kültürünün dizayn edilmesi gerekmekte.

Kurumdan gelen iletilerin her biri imaja birer tuğla gibi eklenirken, kurum adının çağrıştırdığı fotoğrafın değeri kurumun itibarı olarak tanımlayabiliriz.

Peki, Nusr-Et 6 milyon takipçi sayısı, emojiler, celebritylerin günlük postlarıyla itibar mı edindi yoksa imaj mı? İnsanlar Nusr-Et markasını duyunca akıllarında canlanan şey marka değeri olan bir et restoranı mı, yoksa bir şovmen-aşçı ve onun esprili hashtagi mi?

giphy.gif

Nusr-Et #saltbae iletişimiyle başarıya ulaştı. Ama bu başarı çok geniş bir kitlede yarattığı imajın başarısı.

Nusr-Et itibar değil sadece imaj oluşturdu çünkü;

  1. İçeriklerinde kurumu bir bütün olarak ele almadı, sadece kendisini front-man olarak sundu. Böylece işin sadece eğlence yanına yatırım yaptı. Nusr-Et, çoğu insan için merak duygusu ile gidip, fotoğrafını çekip hashtag ile birlikte sosyal medya üzerinden paylaşarak hızlıca tükettiği bir ürüne dönüştü.
  2. Hedef kitlede “duygusal çağrışım” yaratılmadı. Hızlıca tüketilen bir eğlence ürünü olarak verildi ve duyular es geçildi.
  3. Ürün ve hizmetin kalitesi, güvenilirliği vurgulanmadı. Örneğin #saltbae aramasındaki ABD kaynaklı içeriklere baktığınızda üründen bahsedildiğine neredeyse hiç rastlamıyorsunuz. Türkiye’de de ürünün konuşulma oranı oldukça düşük, konuşulan şey Nusret Gökçe’nin kendisi ve eğlencelik caps’ler.

Sosyal medyanın, insanın yakalamakta zorlanacağı kadar hızla ilerleyen bir dinamiği var ve burada başarı çoğu zaman çok sayıda kişinin sizin hakkınızda konuşması değil, sayılar değil, hedeflediğiniz kitlenin sizi sonsuz iletilerin arasından seçip hatırlayabilmesi oluyor. Özellikle de markanızı güçlendirmek istiyorsanız başarı sizin için çoğu zaman kalıcılık demek.

nusret.gif

Nusr-Et kesinlikle sosyal medyanın fonksiyonlarını iyi kullanarak ulaşabileceği en büyük kitleye ulaştı ve eriştiği kitle düşünülürse başarısı yadsınamaz. Ancak bu başarı imaj olarak durumunu koruyor. Bu imaj itibarı yönlendirerek güçlü bir marka değeri yaratır mı, yoksa hızlıca tüketilip yok olan internet fenomenlerinden biri olarak dijital mezarlığa gömülür mü bunu zaman gösterecek.

“Nusr-Et” Örneği Üzerinden İmaj ve İtibarın Farkı” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s