Anneler Günü’nü Çok Yanlış Anlayan 6 Marka

Tüketim çılgınlığını iliklerimize kadar hissettiğimiz yılın belirli günlerinden biri, mayıs ayının ikinci pazarı, yani Anneler Günü geldi. Etrafımız “Annenize hediye alın, alın, alın, daha çok alın.” mesajlarıyla sarılmış durumda.

Markalar hedefledikleri kitlelerin zihinlerinde yer edebilmek için iletişim çalışmalarında duygulara hitap etmeleri gerektiğinin farkında ve bu özel günde de en ağır, en yakıcı biçimde tüm kozlarını oynayıp hepimizi salya sümük ağlamaya zorluyorlar.

Tüketiciler için de konu anne olunca, satın alma davranışı elbette duygusal olarak gerçekleşiyor ve en değerlileri annelerine en iyi hediyeyi vermek istiyorlar.

Ülkemizde anneye yüklenen toplumsal rol malum: “Evi çekip çeviren, yemekten ve evin temizliğinden sorumlu kimse”. Anneyi evin hizmetçisi olarak gören zihniyet marka yönetiminden, pazarlama iletişimlerinden sorumlu olunca da, anneye hediye olarak ütü, çamaşır makinası, blender, tencere gibi ürünler layık görülüyor ve bu ürünlerde yapılan kampanyalar birbiri ardına sıralanıyor.

Bu yıl da birçok marka anneler gününü hiç anlayamadı ve annelere değil, eve yönelik ürünlerinde anneler için kampanyalar yaptı.

1. Karaca, anneler günü için blendfix ürününün tanıtımını yaptı. Bununla da yetinmeyip reklam filmine “Annelerin en büyük numarası” diye slogan yerleştirdi.

2. Hotpoint, “Her şey annelerimizin gönlüne göre olsun diye” sloganıyla küçük ev aletlerinde indirim yaptı. Anneler için her şey ev temizliğinden ibaret demek ki.

3. Fakir, “Annenizi şımartın.” diyerek violet mutfak aletleri serisini tanıttı. Fakir’e göre anneler mor renkli ürünlerde yemek yaparken çok şımarıyor anlaşılan.

4. Praktiker, “Anneler bir başkadır.” diyip, annenize buharlı ütü almanızı öneriyor. Çünkü annelerin bir başka oldukları konu ütü yapmak.

5. Arçelik, anneler için “Süpürge alana küçük ev aleti hediye” kampanyası düşünmüş. “Anne, Anneler Günün kutlu olsun, evi süpürdükten sonra bir de tost yaparsın!”

18426224_10210818377589760_636042789_o

6. Nutella, Anneler Günü’ne özel olarak Migros’tan 20 TL’lik Nutella alışverişine krep tava veriyor.

18406160_10210818377309753_2131033532_o

Şimdi diyeceksiniz ki, “Bazı markalar zaten sadece ev aleti satıyor, Anneler Günü’nü kutlamayacaklar mı?”

Elbette kutlayacaklar, ancak bir marka Anneler Günü’nü kutlamak istiyorsa, “Haydi annenize ütü alın, süpürge alın.” demek zorunda değil. Arnica gibi;

Bonus: Vestel, “Yıl olmuş 2017, anneye ev aleti mi alınır?” dercesine Anneler Günü kampanyalarına karşı tavrını koymuş. Son derece başarılı, temiz bir iş olmuş.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s