Nivea Men’den Cinsiyetçilikte Kulak Yakan Sınır

Twitter bugünlerde Nivea’nın erkeklere özel serisi Nivea Men’in nemlendirici kremi için hazırladığı reklam afişiyle çalkalanıyor. Markanın Kanada’da outdoor olarak yürüttüğü çalışma, özellikle Twitter’da tepki toplayarak krize dönüştü ve Nivea Twitter üzerinden özür metni yayınlamak zorunda kaldı.

“What she uses shouldn’t be what you use.”

Neden ki?

“Onun(kadının) kullandığı şey senin kullandığın olmamalı.” olarak kabaca çevirebileceğimiz cümle nereden baksanız elinizde kalıyor. “Should” kalıbının kullanımındaki kuralcı ifade akıllara direkt olarak “Neden?” sorusunu getiriyor. Ardından “Bir erkek bir kadının ürününü kullansa ne olur, kadın gibi mi gözükür?”, “Kadın gibi gözükse ne olur, bu aşağılayıcı bir durum mu?” gibi soruları sıralayabiliyorsunuz.

Markaların erkeklere özel serileri çıkardıklarında ilk olarak kadınlar için olmadığı vurgusunu yapmaları anlaşılabilir bir durum. Çünkü biliyoruz ki reklam çalışmaları genellikle farklı olunduğunu göstermek için yapılıyor ve bu ürün de muhtemelen içeriği diğer kremlerle aynı olan, ancak pazarlama beklentileriyle farklı ambalajla piyasaya sürülmüş bir ürün. Pazarlamada satış amaçlı aynı ürünün farklı ambalajlandığına elbette oldukça alışığız. Ancak burada kullanılan dil durumu cinsiyetçiliğe götürmüş.

Özellikle de Nivea gibi bir güzellik markasının hedef kitlesinde hatrı sayılır oranda LGBTİ bireyin olduğunu düşünülürse.

Bu çalışmada, bir ürünün sadece kadınlar kullandığı için erkeklerin kullanmaması gerektiği gibi bir mesaj var. Tıpkı ülkemizde kadınlara ayrı erkeklere ayrı sakız satmaya kalkan First sakız markasının son örneğindeki gibi.

first-un-cinsiyetci-reklami-tepki-topladi-268146-5-1491414511.jpg

Özellikle güzellik endüstrisinde yer alan markaların son zamanlarda cinsiyetçi olmamak adına diken üstünde olduğu bir dönemdeyken, bu alanda farkındalıklar ve hassasiyetler artmışken Nivea gibi güçlü bir markanın böyle bir hataya düşmesi şaşırtıcı. Nitekim sosyal medyadan da tepkiler oldukça hızlı bir şekilde bu yönde geldi.

En çok etkileşim alan -büyük ihtimalle krizi en çok besleyen- içerik, afişin üzerine yapıştırılmış Medieval Reactions’dan neden görseliyle işin absürdlüğünü özetlemeyi başaran bu tweet oldu:

x.JPG

Nivea, tepkilerin ardından özür metnini yayınlamakta geç kalmadı.

“Bize ulaşarak endişelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz. Bu reklamı yapmaktaki amacımız, kuru ve sert ciltli olup özel geliştirilmiş formüllü nemlendiriciye ihtiyaç duyan erkek tüketicilerimize bu ürünü tanıtmaktı. Bize yönelik oluşan kaygıları anlıyoruz ve derinden üzüntü duyuyoruz. Durumu düzeltmek için adımlar atıyor ve bu reklam için hazırlanan mesajı düzeltiyoruz. Amacımız asla değerli müşterilerimizi gücendirmek değildi. Nivea markası müşterilerini dinleyerek her gün kendini geliştirmeye gayret ediyor. Değerli geribildirimleriniz size daha iyi ürünler sunmamıza ve gelecekte daha iyi şekilde ulaşmamıza katkı sağlıyor, bunun için teşekkür ediyoruz. Çeşitlilik Nivea için oldukça kritik konu. Bu reklamla gücenmiş olabilecek herkesten özür diliyoruz.”

Siz Nivea’nın bu çalışmasını nasıl buldunuz? Yorumlarınızı bırakabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s