Bir Sosyal Sorumluluk Projesi Olarak “13 Reasons Why”

Netflix’in bu yılki işlerinden biri, kitap uyarlaması 13 Reasons Why, özellikle sosyal medyada kulaktan kulağa yayılarak büyük ilgi gördü. ABD’de bir lise öğrencisinin intiharını ve ardında buna sebep olan şeyleri anlattığı 13 kaset bırakmasını anlatan dizi, ülkedeki genç intihar oranlarına dikkat çekerek medyada bolca yer aldı.

13 Reasons Why sıradan bir gençlik dizisi değil. Özellikle de ABD’de lise dönemindeki bireyler arasında görülen bullying (zorbalık) gibi gittikçe ciddiyetini artıran ve çözüm bulmak için her geçen gün yeni çalışmalar yapılan bir konuyu işlediği düşünüldüğünde.

13 reasons why.JPG

Amerika Birleşik Devletleri’nde 15-24 yaş arası gençlerde intihar, ölüm nedenlerinin arasında ikinci sırada. 

Kitabın diziye uyarlanma hikayesini belirtmekte fayda var. Dizinin yapımcılarından biri lise çağındaki gençlere oldukça yakın bir isim: Selena Gomez. Projeyle neden ilgilendiğini şurada anlatıyor:

Selena Gomez videoda Lupus tedavisi için gittiği rehabilitasyon merkezinde çevresinde intihar geçmişi olan/intiharla baş etmeye çalışan çok genç olduğunu ve yaşamak için bir sebep aradıklarını gördüğünü, bundan çok etkilendiğini söylüyor. Gençlerin bu dizi ile karakterlerle bağ kurarak yalnız olmadıklarını hissetmelerini ve intiharın korkutucu yanını göstermek istediğinden bahsediyor ve ekliyor: “Bu kuşak için her şeyi yaparım.”

Projenin, Selena Gomez ismine PR faydası sağladığı bir gerçek, ama bu isimden de güç alarak basında bu konunun yer bulması projenin toplumsal farkındalık yaratması açısından ayrı bir başarı. Burada bir celebrity’nin imaj ve itibarını güçlendirmek için bir derneğe ya da rehabilitasyon merkezine yüklü miktarda bağış yapıp kaybolması yerine, bir dizi projesine destek olup, büyük kitlelere word of mouth (WOM, kulaktan kulağa yayılma etkisi) ile ulaşarak ciddi bir farkındalık yaratma çabasında olduğunu görüyoruz.

rs_1024x759-170331070836-1024.13-reasons-why-2.ch.033117.jpg

Sosyal sorumluluk kurumların amaçları üzerine yapılandırılan halkla ilişkiler uygulamalarında, kurumla hedef kitle arasında ortak zemin yakalama çabasını kolaylaştıran bir aktivite olarak değerlendiriliyor. Kurumlar, sosyal sorumluluk çalışmalarını işletme amaçlarının dışında topluma ve hedef kitlesine varlığını kabul ettirmek için ve elbette geri dönecek olumlu imaj için yapıyor.

Bu tanıma Selena Gomez’i bir marka, hedef kitle kısmına da 15-24 arası (çoğunluğu Selena Gomez dinleyen/tanıyan) gençleri yerleştirdiğimizde ortaya ne kadar stratejik düşünülmüş PR yatırımı çıkıyor değil mi?

Selena-Gomez-13-Reasons-Why-LA-Premiere-2017.jpg

Üstelik dizinin bu sosyal sorumluluk amacının önemli bir ayağı daha var.

13reasonswhy.info adlı site, intihar düşüncesine yakın hissedenlerin profesyonel destek almaları için oluşturulmuş bir acil yardım hattı.

Bir lise öğrencisine, sokaktaki bir afiş ya da televizyondaki bir kamu spotu yerine, kendini özdeşleştirebileceği karakterlerin olduğu bir dizi içeriği ile ulaşmak takdire şayan bir yöntem.

Böylece yine o meşhur söze geliyoruz: “Content is king.”

13+reasons+why+there+is+hope.jpg

Daha fazla bilgi için “Beyond the Reasons” başlığıyla bu konu hakkında dizi ekibiyle yapılan bir röportaj;

 

Sizce de 13 Reasons Why toplumsal farkındalık yaratma anlamında başarılı bir girişim mi? Yorumlarınızı merak ediyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s