Netflix’ten Yerelleştirmeye 5 Örnek

Duyuyorum, Biliyorum, Görüyorum! Netflix faaliyet gösterdiği her ülkede, o ülkeye özel olarak ürettiği içerikleriyle göz doldurmaya devam ediyordu etmesine ancak Türkiye için yaptığı son içerik ile “Ben bu işte ustayım!” demiş oldu. Stranger Things dizisi için yaptığı tanıtımda Barış Manço’dan Dönence şarkısını duyunca hepimiz mest olduk, seksenler nostaljisinin dibine vurduk.

*Bu arada bu harika iş Tribalistanbul’a ait.

Peki nedir bu Yerelleştirme?

Yerelleştirme (localization), çok uluslu firmaların iletmeyi amaçladıkları mesajları, ürünleri ve hizmetleri, faaliyet gösterdikleri bölgeye göre uyarlamasıdır. McDonald’s’ın McTurco’su, Coca-Cola’nın Ramazan boy şişeleri, Oreo‘nun ince belli çayla birlikte olduğu tasarımları gibi…

Markaların bunu yapma nedenleri ise hedef kitlelere kendilerini daha yakın, daha samimi, daha onlardan biri gibi hissettirmek istemeleri. Coğrafyaya yönelik o duygusal bağı yakalayıp, onlara “ben de buradayım” demek istemeleri.

Netflix, bizim dönenceyi duyduğumuzda hissettiklerimizi farklı ülkelerde de hissettirmeyi amaçlıyor. Buralarda neler yaptığına bakalım.

1.Hindistan

netflix-mehendi.jpg

2. Almanya

netflix76505707.jpg

Zombi temalı Santa Clara Diet adlı dizinin tanıtım afişini, Almanya’da en sevilen atıştırmalığı “Currywurst” göndermesiyle tasarlayarak büyük yankı uyandırdı.

3. Fransa

netflix-better-call-saul-the-vicious-campaign-video-600-22174.jpg

2016’da tam da Fransa’da esrar kullanımının cezasının tartışıldığı günlerde Better Call Saul dizisi üzerinden yapılan gönderme: “Esrar kullanımının cezası günlük 3750€, Amsterdam’da bir haftasonu 250€.”

4. ABD

NETFLIX.jpg

Bu yıl ABD’de izlenen ay tutulması sırasında atılan tweetler.

5. İspanya

esp.png

Madrid’den Barcelona’ya 6 bölümde gidersin. “Zaman saatlerle değil, bölümlerle ölçülür.”

Netflix tabii ki her ülkede o ülkenin en iyi ajanslarıyla çalışıyor. Ama en iyi işi bizimkiler çıkarmış gibi, siz ne dersiniz?

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s