Bir Ped Markası Tabuları Yıkabilir Mi?

Sizce medyadaki adam öldürme, şiddet sahnelerinde gerçeğe son derece yakın oluk oluk kanlar akarken, ped reklamlarında neden kırmızı yerine mavi bir sıvı kullanılır? Olası sebepler şunlar:

  1. Reklam yazarlarının hepsi erkek ve hayatlarında hiç regl olmadıkları için regl kanını mavi sanıyorlar.
  2. Reklamlardaki pedler normal insanlar değil şirinler için üretiliyor.
  3. Kırmızı kanı sinema ve dizi sektörü o kadar çok kullanıyor ki, ped markaları bu sıvıdan temin edemiyor. Bu sebeple markalar reklamlarda camsil kullanıyor.

tenor.gif

Bunlardan hiçbiri doğru cevap değil, kadınlar regl olduklarında gerçekten kan akar, üstelik o kan kirli falan da değildir. Pedler şirinler için üretilmez ve reklamda kullanmak için kırmızı renkte bir sıvı bulmak hiç zor değil. Mavi sıvının kullanılmasının sebebi toplumun reglden tiksinmesi. Reglin utanılacak ve erkeklerden saklanılacak bir şey olduğunun öğretilmesi. Kadınların medyada mükemmel gözükmek zorunda olan, yüzünde tek bir sivilce çıkmayan, vücudunda kıl/tüy çıkmayan, hiçbir yeri kanamayan/yara olmayan, hep gülümseyen -gülümserken de cildi kırışmayan- varlıklar olması.
Dove, Nivea gibi markalar yavaş yavaş toplumsal güzellik standartlarının dışına çıkarak bu mükemmel olma zorunluluğunu kaldırmak için adımlar atıyor, atmaya çalışıyorlar diyelim ancak konu pede gelince nedense hala televizyonlarda mavi sıvılar akıp duruyor.

whisper-choice-3_1508486331_725x725.jpg

Derken Libresse markasından ilk atak geldi. “Periods are normal. Showing them should be too.” sloganıyla reklamında hem kırmızı renk kullandı, hem de reglin normalliğini anlattığı bir iş yayınladı.

Spoiler: Hayır bu reklamda regl olunca beyaz pantolon giyip çayır çimende zıplayan kadınlar da yok. Bu reklamda o ağrıdan yatak başlığını yumruğuyla sıkan, kendini tırnaklayan kadınlar da var.

 

Reklamda kadınlar regl olduklarında erkeklerin de olduğu bir ortamda sesli olarak “Pediniz var mı?” diyebiliyor, iş ile ilgili bir mail atarken “Regl olduğum için bugün evden çalışıyorum.” diyebiliyor, sınıfta arkadaşına pedi saklamadan elden ele uzatabiliyor. Çünkü regl olmak NORMAL BİR ŞEY. 

Medyanın bu tarz toplumsal tabuları yıkmakta büyük bir güce sahip olduğunu biliyoruz. Yani evet, bir ped markası bu tabuyu yıkabilir, hatta belki de yıktı bile.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s